Klimatyzacja Warszawa
Klimatyzacja LG Gree

baner-serwisowy

Częste pytania

Dlaczego w domu robi się ciepło?

Budując dom każdy zastanawia się jak go ogrzać, ale rzadko kto myśli o tym jak  go schłodzić.
Potoczny pogląd jest taki: będę miał dobrą izolację ścian, jeszcze lepszą dachu, zamontuję żaluzje , po co mi klima?

Jest kilka głównych powodów, które sprawiają , że w domu robi się cieplej:

  1. Ciepło przenika przez ściany i dach. Wielkość przenikającego strumienia jest zależna od rodzaju materiału ściany i grubości izolacji. Ten temat jest doskonale znany ze względu na ogrzewanie budynku więc tu raczej nikt nie oszczędza i bardzo dobrze, ale jakaś ilość ciepła zawsze się  dostanie.
  2. Efekt szklarniowy, czyli promieniowanie słoneczne, które  przechodzi przez powierzchnie przeszklone powodując rozgrzewanie powierzchni w pomieszczeniu. Można zastosować super szyby, żaluzje, rolety itp., ale żeby pozbyć się tego zjawiska należałoby zasłonić okna na głucho.
  3. Ciepłe powietrze z zewnątrz dostaje się do domu. Otwieranie drzwi i okien, nieszczelności w obróbkach i wentylacja grawitacyjna wprowadzają znaczne ilości powietrza do budynku. Oczywiście wentylacja domu jest jak najbardziej konieczna i dla własnego zdrowia nie można jej w żaden sposób ograniczać. Dobrze jest mieć wentylację mechaniczną bo wtedy mamy kontrolę nad ilością wprowadzanego powietrza. Można pójść dalej i zastosować wentylację z odzyskiem ciepła, ale żaden system wentylacji w domu nie zmusi nas do tego, żeby nie otworzyć okna lub drzwi oraz nie zapewni chłodzenia powietrza w domu. Tak jak rekuperacja nie ogrzeje nam domu zimą tak i nie ochłodzi go latem, ale z pewnością zmniejszy koszty zarówno ogrzewania jak i chodzenia.
  4. Domowe urządzenia elektryczne, kuchenki gazowe wydzielają znaczące ilości ciepła.
  5. Każdy z domowników grzeje lepiej niż tradycyjna żarówka.

Ziarnko do ziarnka i okazuje się, że w dobrze zaizolowanym domu robi się nie wiedzieć czemu ciepło ( mam nadzieję, ze teraz już każdy wie dlaczego ). A co gorsze ponieważ dom jest dobrze zaizolowany to ciepło z dołu domu wędruje na górę, a tam dach jeszcze bardziej zaizolowany i nie ma się jak wydostać. Dlatego w większości domów chłodzenie góry jest bardziej konieczne niż powierzchni parterowych. Niestety większość tradycyjnie budowanych domów zachowuje się w ten sposób.
Receptą na to jest klimatyzator.

Do czego służy klimatyzator?

W  przypadku klimatyzatora możemy sterować temperaturą ( poprzez wybranie funkcji chłodzenia lub grzania ) ,oprócz tego  możemy filtrować i  osuszać powietrze. Terminem KLIMATYZACJA  powinno się określać szerszy proces obróbki powietrza, niż ten który występuje w klimatyzatorach, które stosujemy w naszych domach jednak  podstawowych  potrzeb człowieka w naszych szerokościach geograficznych, jest to zupełnie wystarczające.

Przy okazji chciałbym zasygnalizować, że na rynku są urządzenia o podobnie brzmiących nazwach np. klimator, klimatyzer itp. Te urządzenia nie maja żadnej możliwości obniżania temperatury pomieszczenia. Ich działanie polega na tym, że wlewamy do nich wodę, wentylator porywa cząsteczki wody i miesza z powietrzem, jeśli znajdziemy się w strumieniu takiego wilgotnego powietrza to mamy wrażenie chłodu, ale równie skutecznie i zdecydowanie taniej można ochłodzić się zraszaczem do kwiatów. Tak w ogóle tak działające urządzenia  są nawilżaczami, które powinny być stosowane w zimie ponieważ wtedy mamy w domach suche ogrzane powietrze, natomiast w lecie powinniśmy powietrze chłodzić i osuszać.

Jak zbudowany jest klimatyzator ?

Do przeprowadzenia  procesu chłodzenia  potrzebne jest urządzenie składające się z dwóch elementów. Jeden musi być w pomieszczeniu ( parownik) i on odbiera energię cieplną  i wilgoć z pomieszczenia, a drugi ( agregat) poza budynkiem oddaje energię do otoczenia. Transport energii odbywa się za pomocą czynnika chłodniczego, który krąży pomiędzy tymi elementami w zamkniętym rurociągu, wykonanym najczęściej z miedzi .Ruch czynnika wywołany jest sprężarką, która napędzana jest silnikiem elektrycznym i znajduje się w agregacie. Do tego wszystkiego jest jeszcze pilot sterujący, którym wybieramy tryb pracy, temperaturę , prędkość i kierunek nawiewu itp.
Jakie elementy są  w pomieszczeniu?

Najbardziej popularnym klimatyzatorem montowanym w domach jest model ścienny, montowany na ścianie prawie pod sufitem, mający szerokość około 80cm, wysokość około 30cm i kilkanaście centymetrów głębokości.

Wraz ze wzrostem wymagań klientów idzie szybko postęp we wzornictwie tych urządzeń. Dziś klimatyzator nie szpeci wnętrza. Wiele urządzeń produkcji LG Electronics zdobyło takie nagrody w dziedzinie wzornictwa jak: International Forum Design, reddot design award czy Good Design Mark. Przykładem niech będzie   klimatyzator Artcool Galeria, Atcool Stylist  czy Slim. Naprawdę jest w czym wybrać.

Dla klientów, którym i te wyrafinowane modele nie przypadną do gustu, również jest rozwiązanie. Zamiast urządzeń ściennych montujemy element kanałowy i rozprowadzamy powietrze kanałami do poszczególnych miejsc, w których widoczne są już tylko kratki w ścianie lub suficie. System ten wymaga obniżenia sufitu o 20-30cm, ale za to mamy naprawdę klimatyzację , która działa a przy tym jej nie widać i prawie nie słychać. A skoro jesteśmy przy hałasie, dzięki zastosowaniu nowej technologii silnika i specjalnemu wyprofilowaniu łopatek wentylatora w niektórych modelach klimatyzatorów LG zredukowany został poziom hałasu do 17dB- praktycznie stojąc 2 m od tego urządzenia nie słychać jego pracy.

Co jest na zewnątrz?

Tak jak wspomniałem na zewnątrz musi byś agregat. Ilość agregatów zależy od  ilości i wielkości pomieszczeń, które chcemy chłodzić oraz od wybranego rozwiązania. Przykładowo, mamy dwa takie same domy, w każdym montujemy po 3 elementy w środku, ale na zewnątrz w pierwszym jeden agregat a w drugim trzy. Który zapłaci więcej? Jest trochę inaczej niż by się wydawało. Pierwszy zapłaci więcej za urządzenia, ponieważ system z jednym agregatem jest bardziej zaawansowany technicznie i dlatego droższy. Co do wartości montażu, to raczej też będzie droższy w pierwszym przypadku, ponieważ przy jednym agregacie długość rurociągów chłodniczych jest zazwyczaj dłuższa niż w osobnych układach.

Gdzie instalować agregat?

Możliwości techniczne są praktycznie nieograniczone. Najlepiej zamontować agregat na osobnym fundamencie poza domem, żeby uniknąć przenoszenia drgań na budynek. Często stawia się go na specjalnych podstawach na balkonie czy też dachu. Możliwe jest również przeprowadzenie rurociągów gruntem do agregatu zamontowanego kilkanaście metrów od domu. Przy wyborze lokalizacji klienci kierują się przede wszystkim względami estetycznymi, oraz tym, żeby do domu nie docierał hałas z agregatu. Poziom hałasu tych urządzeń jest na poziomie 45-55dB ,dlatego lokalizacja jest dość istotna, ale pamiętajmy również o sąsiadach.

Filtry w klimatyzatorach

Niektóre urządzenia  posiadają wielostopniowy system ochrony, składający się z kolejno następujących po sobie etapów zapobiegających rozprzestrzenianiu się szkodliwych wirusów:

  1. Filtr antyalergiczny i antywirusowy. Przechwytuje w powietrzu szkodliwe wirusy, w tym takzeH1N1
  2. Potrójny filtr. Redukuje symptomy obecności licznych związków organicznych i usuwa nieprzyjemne zapachy.
  3. Filtr plazmowy. Usuwa zanieczyszczenia, kurz, roztocza , pyłki i sierść zwierząt, dzięki zastosowaniu pól elektrycznych
  4. Automatyczne czyszczenie. Funkcja ta osusza mokry wymiennik zapobiegając rozwojowi bakterii i pleśni, eliminując nieprzyjemne zapachy.

Niezależnie od tego, że klimatyzator posiada funkcję automatycznego czyszczenia, nie należy zapominać o konserwacji. Nie wiem dlaczego, ale każdy użytkownik odkurzacza wie, że jak odkurzacz słabo "ciągnie", to trzeba wyczyścić filtr. Natomiast użytkownik klimatyzatora w przypadku słabego nadmuch w większości przypadków dzwoni do serwisu. Wyjęcie i wyczyszczenie filtru w klimatyzatorze jest  prostsze niż obsługa odkurzacza i nie należy się tego bać. Częstotliwość takiej obsługi zależy od intensywności eksploatacji i czystości powietrza , może to być raz na tydzień lub raz na miesiąc, ale jest to czynność, którą wykonuje użytkownik.

Co robi serwis podczas przeglądu?

Co do konserwacji, którą przeprowadza serwis autoryzowany, to jest to już zupełnie inny zakres czynności, podczas których sprawdzane są przede wszystkim parametry pracy urządzenia, dezynfekcja parownika, czyszczenie agregatu itp. Taki serwis powinien być przeprowadzany  w celu utrzymania gwarancji producenta ( zgodnie z zapisem w karcie gwarancyjnej, na ogół 2 razy w roku ) jak również dla własnego zdrowia.

Dobrą zasadą jest, żeby serwisował urządzenia ten kto je montował. Nie ma chyba nic gorszego jak zamówić serwis w innej firmie. Ile ciekawych informacji dowiemy się wtedy o tym, że urządzenie źle dobrane, jeszcze gorzej zamontowane itp.. Nie polecam takich doświadczeń. Dlatego wybierając firmę do montażu, należy wziąć pod uwagę to, że wiążemy się z nią na dłużej, czasem nawet na kilkanaście lat. Dobrze jest wiedzieć, że mamy do niej zaufanie, wiemy, że nam dobrze doradzi, że solidnie wykona robotę, że ma profesjonalny serwis a przede wszystkim będzie na rynku co najmniej dzień dłużej niż trwa żywot zamontowanego urządzenia. Cytując popularną reklamę, te rzeczy są bezcenne, a za pozostałe zapłacisz kartą ...

Kiedy podjąć decyzję o klimatyzacji?

Rozumiem tych, którzy zastanawiają się robić czy nie robić tę klimę? Sam kiedy budowałem  dom ( choć już wtedy byłem w branży)  zamontowałem  jeden klimatyzator w salonie na dole, a na poddaszu zafundowałem sobie okna z szybami antisol, które kosztowały dodatkowo tyle co ten klimatyzator. Efekt jest taki, że w salonie włączam klimatyzator jesienią i wiosną, żeby się dogrzać, a na górze domontowałem jeszcze trzy osobne urządzenia, bo było to optymalne rozwiązanie, które nie wymagało remontu domu. Dwa agregaty schowałem na balkonie, jeden w krzakach i jeden został widoczny na ścianie. Na montaż klimatyzacji nigdy nie jest za późno. Przy odrobinie szczęścia, angażując dobrą ekipę można zamontować urządzenia nawet bez potrzeby dodatkowego malowania ścian, czasem potrzebny będzie mały remont. Ale zaletą tego jest to, że mamy absolutną świadomość tego, czego potrzebujemy. Niestety tej wiedzy nie ma klient, który buduje swój pierwszy dom. Ale proszę się tym nie martwić.....my mamy już taką wiedzę i chętnie się nią z Państwem podzielimy.

Dziękujemy za uwagę